środa, 3 lipca 2019

Beznamiętnie.


Pani zbudowana bez wstydu stała na paluszkach i wcale nie wyglądała ukochanego, ani nawet nie zerkała nad głowami, żeby sprawdzić numer tramwaju jadącego w niewłaściwym kierunku, czy podejrzeć nieznajomego stojącego na sąsiednim peronie. Może kształtowała mięśnie łydek? Mechaniczny ptak odstrasza gołębie bez sukcesu. Zbyt długo tu mieszkają, żeby krzyk ochrypły mógł je spłoszyć z dachu. Zaglądają z politowaniem, kto to się tak wydziera od rana i drepczą niespiesznie po gzymsach. Ktoś założył sandały na bose stopy, ale kadłub szczelnie owinął kurtką, jakby zimę zapowiadano odgórnie. Ślimakom wreszcie udaje się ujść z życiem, gdy przechodzą przez asfaltowe chodniki, co jeszcze wczoraj nie było oczywiste. W upale asfalt potrafił wypić wilgoć wysysając go do dna skorupy i martwe muszle więdły jak gipsowe róże na pustyni, czasami wpadając pod nieuważne kroki  idących. Wiatr wieje pod prąd Rzeki i nawet ryby usiłują się z nim zaprzyjaźnić. Katalpy pogubiły już kwiaty i nie udają, że są kasztanowcami. Orzechy nabierają ciała i pęcznieją w oczach. Krwawnik, jak wyblakła niezapominajka kiwa się melancholijnie na skraju trawnika i zapomniał już pewnie, co miał pamiętać, jednak na wszelki wypadek odsunął się, gdy wielkie, białe psisko kłusowało przy krawężniku ku jakiejś psiej radości.

12 komentarzy:

 1. Interesuje mnie, czy pani była zbudowana bez wstydu, czy też bez wstydu stała na paluszkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chytra sztuczka pisarska!

   Usuń
  2. czasami coś się uda...

   Usuń
  3. Lubię Twoje niektóre (specyficzne) pomysły.

   Usuń
  4. sądziłem, że tutaj widać, bo gdyby "pani zbudowana" (bez wstydu stała na paluszkach), wtedy pokusiłbym się o coś więcej do cudzysłowu. co sugerowało, że zbudowana była bez wstydu i prozaicznie na paluszkach sobie stała. bo bez wstydu stać może na paluszkach pani zbudowana powiedzmy, że rozrzutnie, albo niezbyt hojnie.

   Usuń
 2. Jaka jest różnica w paniach zbudowanych ze wstydem lub bez? Chodzi o ideał figury? W takim razie mankament to wstyd "autorów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czasami budowniczy się wstydzą i budują bardzo skromne dzieła, a czasami pozwalają sobie na odrobinę śmiałości i tworzą z większym rozmachem. nie wiem, czy to mankament, czy dziedziczność, choć i ona może być mankamentem.

   Usuń
 3. Dzień dobry. Muszę przyznać autorowi rację - orzechy pęcznieją. A U mnie pęcznieje słoik, do którego napchałam zielonych kulek zalewając je spirytusem. Oj będzie moc na wszelkie dolegliwości brzuszne gdy brzuch nabierze ciała... A jak te kulki zabawnie brudzą ręce, nic tylko się śmiać... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a jak trwale. lepsze niż wiśnie i jagody. tylko zielone kasztany mogą dogonić chyba wytrwałość orzechowych łupin w barwieniu skóry.

   Usuń
 4. Łydki najlepiej trenować w ruchu, na przykład chodząc po górach...
  A jak to jest być zbudowaną ze wstydem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skąpo tak... z resztek materii.
   a ćwiczy każdy, jak może. nie każdemu góry pisane.

   Usuń