wtorek, 11 stycznia 2022

Pod słońce.

 

Rudowłosa niewiasta, ze zrudziałym psem wałęsała się z niepewnym uśmiechem pośród rudych liści lekko posiwiałych od szronu. Na berberysach i irgach zamarznięte krople czerwonych owoców czekały odwilży, by wsiąknąć w grunt. Szyszki skulone, zamknięte siedziały pośród igieł cichutko, by nie pobudzić wiewiórek i nie dać im powodu, aby wygryzły z nich nasiona. Wielkie kosmate kule jemioły leżały w zapomnieniu, a przecież jeszcze niedawno straszyły na straganach pokaźną ceną za pęczek zielonych wiechci. Okoliczne drzewa odpoczywają w nowych, zimowych fryzurkach, wystrzyżone niczym rekruci. Słońce przedziera się przez żywopłoty, dziewczęta z premedytacją wciskają się w zbyt wąskie spodnie, by chłopcy potracili resztki rozumu. Staruszki kontemplują świat skurczony nagle wraz z utratą wzroku i drepczą niespiesznie kroczkami tak drobnymi, że ledwie widać przemieszczanie się w kierunku sklepu, apteki, czy poczty. Blokowisko odarte z mgieł tajemnic sterczy pod niebo niczym kostki domina, a pojedyncze rozświetlone okna nadają wartość mijanym klockom.

8 komentarzy:

 1. A jednak te staruszki się przemieszczają. Może są tak stare, że w minionej epoce nauczyły się "płynąć" od rosyjskich tancerek?

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafne i ujmująco szczere spostrzeżenia rzeczywistości parkowej. Jednym słowem SAMO ŻYCIE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zwykłe drobiazgi, jakich wiele każdego dnia. życie.

   Usuń
 3. Jesteś nie tylko spostrzegawczy ale to co spostrzeżesz potrafisz w niezykle interesujący sposób opisać...
  Moje uznanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spróbuj. to łatwe. wystarczy, że zauważone zamiast jednym słowem określisz pełnym zdaniem. chodzi o to, żeby opis przeniósł wystarczająco dużo, aby czytelnik zobaczył/poczuł to, co opisujesz.

   Usuń
 4. W blokowiskach zamknięci, więc wychodzą i zaludniają ulice do późnych, wieczornych godzin.
  serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie każdy madom na wsi. w mieście park jest azylem. namiastką natury.

   Usuń