poniedziałek, 16 maja 2022

Ekstrakty cz.60

 

Daremna przezorność.

        Na czarną godzinę trzymałem garnitur czarniejszy od nocy i koszulę krochmaloną, żeby w godzinie próby nie wyjść na dziada i wyszczotkowane lakierki, na których słońce potrafiło skrzesać niejedną iskrę.

        A teraz przyszedł pryszczaty młodzik z pepeszą i iść każe. Bez walizki. Pod mur za rogiem…

 

Trening czyni mistrza.

        Plaga żebraków stanowi ozdobę wielu polskich deptaków, portali zabytkowych kościołów, czy schodów na bulwarach nadrzecznych. Warto przyglądać się ścieżkom obdartusów, bo doświadczenie może okazać się przydatne. Następną mutację stanowić będą zapewne szabrownicy. Cud gospodarczy nie potrwa wieczny.

 

Wspinaczka finansowa.

        Dawno już zapomniałem o sezonowych owocach, rarytasach z dalekiego świata, potrawach wyrafinowanych, podanych na tacy przez kelnera w pięknym uniformie. Ugrzęzłem w promocjach, okazjach i przecenach nadpsutych wiktuałów. Groźny wzrok z telewizora beszta mnie, przypominając że VAT musi wrócić!

 

Naturalny wybór.

        Nie przyznam się, że chuda ekonomia wymusiła bolesny wybór, kładąc na szali leczenie chorego zęba, albo zakup środków przeciwbólowych wystarczających całemu ciału na miesiąc. Rozum zaprotestował przeciw szlachetnej idei uratowania czarnej owcy kosztem przetrwania reszty. Przecież nie jestem Bogiem.

 

Samotnik.

        Zamknęli mnie w czterech ścianach pustego domu, żebym bliskim kłopotu nie sprawił samą obecnością. Na dwa lata zatrzasnęli drzwi, podpierając je mnóstwem strachów i rygorów. Najpierw zapomniałem jak smakuje towarzystwo, potem czułość, choć każdej nocy tuliłem coraz chudszą poduszkę.

8 komentarzy:

 1. Ojojoj... Wszystko chudnie. Najpierw kobieta, potem poduszka... Chyba jeszcze tylko ja pozostaję na świecie niechudnąca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nowe idzie - dasz radę dołączyć.

   Usuń
  2. Może by i się przydało, ale nie umiem. Chudnięcie to czynność tajemna, nie każdemu dostępna.

   Usuń
  3. życie to wiedza tajemna, spróbuj zbudować nowe - inne. zanim zaczniesz myśleć, przytłoczy Cię ilość detali, jakie dobrze byłoby przewidzieć. może nie każde ciało musi umieć chudnąć? może tego nie potrzebuje?

   Usuń
  4. Nie wiem, chyba muszę je o to zapytać.

   Usuń
  5. czasami warto pogadać z kimś inteligentnym. a jak ciało Ci nawrzuca - nie pozostawaj dłużną - każdego można się czepiać.

   Usuń
 2. Oj, chyba sami dajemy się zamknąć w puszce strachu i szukamy wrogów, strach zmienia perspektywę...
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. strach zmienia wszystko. wróg nawet nic robić nie musi - wystarcza świadomość że jest na wyciagnięcie ręki. mieszkanie ze strachem pod jednym dachem - to jest dopiero horror.

   Usuń