środa, 23 czerwca 2021

Ekstrakty cz. 16

 

Kolekcjoner.

Nawlekam przegrane marzenia na nitkę – jak talizman z wrogich uszu zdobytych w bitwach. Wieszam nad oknem, niech wiatr nimi obraca, niech mienią się i tworzą iluzję życia. Może spełnią się, gdy spotkają podobne, albo brakujące marzenie-duszę?

 

Dorastanie.

Kiedyś wstydziłem się przyznać, że podobała mi się prawda, a nie to, co tabloidy narzucają poddanym. Rzucałem nieśmiałe spojrzenia w stronę daleką od rozkrzyczanych idei, masek, wyrzeczeń i mód coraz głupszych. Dziś swobodnie mijam kpiące spojrzenia i stać mnie na pobłażliwość dla głupców.

 

Starcie.

         Patrzę na wronę pożerającą pisklę wróbla. Jest głodna życia, pragnie, potrzebuje… Pisklę również chciało żyć, lecz przegrało z głodem wrony.

 

Spełnienie.

Szukałaś w trawie czterolistnej koniczyny, klęcząc, modląc się o zielone szczęście. Patrzyłem i żal mi było, gdy zmarnotrawiłaś dzień nadaremnie. Zadzwoniłem do kwiaciarni, by przynieśli w malutkiej doniczce całą kępkę – niech ci się spełnią brakujące sny.

 

Szczerość.

Przeszłość piętnuje moje ciało bliznami, plamami i siecią zmarszczek. Szukam winnego, bo gorycz mnie przepełnia, jednak, gdy zerkam w lustro cyniczny uśmiech przedstawia fakty, z jakimi dyskutować nie sposób:

 

- Nie potrafisz żyć chłopie!

12 komentarzy:

 1. Dziś nie potrafię wybrać najlepszego - bo każdy z tych ekstraktów zaparzony w umyśle rozwija bukiet smaków. Znakomita esencja słowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi chyba najbardziej podoba się spełnienie.

   Usuń
  2. Gdybym musiała wybrać to Spełnienie i Kolekcjoner. Choć Dorastanie i Szczerość też tworzy w głowie znakomite odniesienia. No i wrona... nie, nie umiem wybrać.

   Usuń
  3. cieszę się, że jest nad czym dumać. wrona, to brutalna rzeczywistość. gdyby zamiast być czarno-szarą była kolorowa jak zimorodek - byłoby łatwiej znieść jej głód.

   Usuń
 2. Dobrze mieć takie lustro, które same zalety uwypukla, ale o takie trudno...
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem tu po raz pierwszy, Znakomite miniatury. Gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skoro trafiłaś, drugim razem będzie łatwiej.

   Usuń
 4. Najlepsze SPELNIENIE. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bo żyć uczymy się przez całe życie... A i tak ŕóżnie z tym przy mecie bywa. Życie to tajemnica. A ilu nas to tyle tajemnic.

  OdpowiedzUsuń