poniedziałek, 21 czerwca 2021

Przekrojowo.

 

Młoda mama z dziewczyneczką w croksach wysiadała z tramwaju. Dzieciątko ledwie dawało sobie radę z wysokimi stopniami i gdyby nie czujność mamy, to pewnie nie znalazłaby odwagi, by wstąpić na nie i jeździłaby, póki nie dorośnie. Mama miała na udzie siniaczka w kształcie flaminga, z wyraźnie zaznaczonym garbem dzioba, a dziewczątko włoski niczym wyschnie te sianko zdobiące skraje trawników, w których kwitł szczaw, chabry i kąkole. Upoiłem się wonią lip, spoconych, mimo poranka, usiłujących stłumić agresję kwiatów ligustru. Starszy pan, zdający się być wdowcem, szedł ze zwieszoną głową i bez stanika – dlatego podejrzewałem, że to wdowiec, bo szanująca się mieszczka nie wypuściłaby męża z domu bez gorsetu – tyle miał światu do zaoferowania! Inny – bielusieńki kruk – drzemał na przystanku, w otoczeniu wiekowych matron zaaferowanych rodzinnymi komplikacjami, a jak donosi Szekspir, czy greckie mity – owe mogą zakończyć się ruiną kwitnącego dostatku. Miasto tymczasem porastało chwastem raczącym żółcić się powyżej żywopłotów i powoić poniżej. Jeżyny podsuwały kwiecie pod nosy przechodniów, sosny pociły się żywicznie. Im bliżej południa, tym większy letarg i dostojeństwo. Sjesta. Przymusowa, więc nie z tych najbardziej pożądanych, ale jednak. Głupio lenistwu zaglądać między uda, bo zamiast szczygłów, można zobaczyć nagą prawdę. Zdumiewa jedynie, że nagość może być sensacją, skoro dana jest każdemu - bez wyjątku.

6 komentarzy:

 1. Kto na sjestę zasłużył, ten leniuchuje,niektórzy pracować muszą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mnie zdumiewa i nawet oburza, że nagość zamiast być dumna musi się wstydzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naga pierś w TV wymaga oprawy i ostrzeżenia, że wymaga ukończenia lat osiemnastu, aby się cieszyć widokiem, który większość osesków zna doskonale. za to widok masowego mordowania dozwolony jest dla dwunastolatków - jakoś to wszystko postawione na głowie. kogo chcemy wychowywać? purystę-kanibala?

   Usuń
 3. A masz jakiś pomysł jak spróbować to odwrócić? Nawet nudyzm dozwolony tylko w zamkniętych enklawach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. uważam, że nagość powinna być tematem rozmów z dziećmi - ale nie na katechezie, czy lekcjach szkolnych, tylko w domach. dziecko nie powinno czuć się skrępowane widząc matkę nago. bo to rzecz naturalna. nienaturalne za to jest, że ktoś komuś robi krzywdę, wydłubuje oczy, czy wbija nóż w brzuch.
   ludziom pomieszało się wszystko i promują rzeczy naganne, marginalne, a naturę wykpiwają i czynią z niej czarnego luda.

   Usuń