sobota, 23 marca 2019

Pod słońce.


Pan z wąsikiem a la Salvadore Dali z niecierpliwością czochrał monitor. Przeczesywał go, jakby szukał pcheł i klął przy tym pokątnie, bo najwyraźniej telefon mu się zawiesił. Nawet, kiedy z lokalu chwalącego się nieustającą i uporczywą otwartością wyszła pani przewietrzyć bujny, ruchliwy biust nie zdołał oderwać wzroku od upartego urządzenia. Dziecię w stroju brunatnego niedźwiadka zwisało całkiem pluszowo z matczynego ramienia i tylko zdumiony błękit wielkich oczu penetrował parkowe alejki, gdzie kwitły wiosenne rośliny i życie towarzyskie. Pośpiech w parku poczuł się chyba nieswojo, bo wyszedł ukradkiem, pozwalając słońcu rozpieszczać kości zmurszałe i te całkiem jeszcze niedojrzałe. Okwiecone głogi sypną deszczem śniegu, jak tylko wiatr zajrzy w te strony. Na trawnikach fiołki przepychają się ze stokrotkami nie bacząc, że złotliny japońskie zaczynają wychylać żółte łebki choć do maja wciąż daleko. Pewnie te drobnica pochowana w trawie nie boi się konkurencji – fiołkowy aromat potrafił zagłuszyć nawet efekty całorocznego podlewania trawnika przez pieski miejscowe i przyjezdne, które po podróży musiały ulżyć pęcherzowi nie szukając intymności i zacisza. Słoneczna forsycja przycupnęła pod młodą sosną dopełniając zieleń igieł wciąż gęstniejącą żółcią. Rynek utonął w turystach i milczy stremowany wielojęzycznym zachwytem.

18 komentarzy:

 1. Czochrać monitor - co za świetne określenie i oddaje dokładnie tę czyność. Pięknie opisujesz te pierwsze, maleńkie kwiatki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są tam - wystarczy zanurzyć się wzrokiem w trawę.

   Usuń
 2. Hmmm… chyba spacerowaliśmy po podobnych lub tym samym parku - zakwitłym już pierwiosnkami kwiatów na drzewach białych i delikatnych... a pod nimi niedaleko całe połacie fioleciły się fiołkami oczy uśmiechając do kaczek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może nawet uśmiechnąłem się do Ciebie? dzień sprzyja uśmiechom.

   Usuń
 3. Tłum przebijający się pośpiechem w dojrzewaniu wiosny...
  Zrobiło się tak pięknie, że aż nienaturalnie.
  Zabrakło psa miejskiego właściciela, co obciąży kwiaty wznoszące głowy do słońca, i pijaczka brzydszego od tego psa malującego ścianę pijanym graffiti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. znak, że spacer zbyt krótki. a pijaczek graffiti może chyba tylko moczem malować...

   Usuń
 4. Pewnie okolica zbyt baśniowa...
  Jeżeli młody pijak, to wydoła na jednym wydechu,wysikać tag #kochamLuśkęSebaBezOdbioru#😋

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super plan. o ile Seba jest w stanie pisać, co jest najtrudniejszym elementem tej sztuczki.

   Usuń
  2. To się tylko wydaje tym co😍🙊nie potrafią
   Sztuka sikania po murach przeszła już ewolucję

   Usuń
  3. ma własny alfabet? dostępny nawet dla odpornych na wiedzę?

   Usuń
 5. Uwielbiam te Twoje scenki z życia codziennego.
  Takie obrazki, szkice kreślone słowami.
  Mam wrażenie, że wyjmujesz je z rękawa, tak lekko Ci przychodzą tego typu miniaturki.
  Rynek "milczy stremowany wielojęzycznym zachwytem" - cudowne to!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rynek często milczy. to ludzie rozśpiewują jego bruki własnymi uczuciami, a urody mu nie brakuje, więc to łatwe. słowa... trzeba ćwiczyć - jak to na poligonie. czasami coś mi się uda, ale za każdym razem jestem zdumiony, bo każdemu podoba się coś innego. i nie podoba również. był taki czas, kiedy pisałem malowanki - próba namalowania słowami obrazka. te migawki z codzienności, to sposób na oszukanie rutyny, żeby te same ścieżki były wciąż inne. popatrz, ile razy zdarzam się w Rynku - mógłby się znudzić, gdyby nie ludzie i nietypowe zdarzenia.

   Usuń
  2. Mógłby się znudzić, ale nie Tobie. Ty masz naturę obserwatora.
   Potrafisz dostrzec więcej, inaczej...
   Ba, i jeszcze napisać o tym potrafisz. :)

   Usuń
  3. można się tego nauczyć - spróbuj. kiedy mijasz coś, co Cię zaintryguje, spróbuj nazwać to coś pełnym zdaniem. w głowie i tylko dla siebie. może uznasz, że szkoda zmarnować tak ładnego zdania i je gdzieś zapiszesz. nic więcej nie trzeba.

   Usuń
 6. Podoba mi się ten pośpiech czujący się nieswojo i uciekający z parku.
  Wycieczek i turystów w centrum już bardzo dużo, rynek wolałam ominąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na Rynku pośpiech też niewiele ma do gadania.

   Usuń
 7. Witaj, Oko.

  https://www.youtube.com/watch?v=1ws2aKH-7DY

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń