wtorek, 26 grudnia 2017

Rodzynki w próżni.

Czas zwolnił i uwięził ludzi. Zdumiewające, że udało mu się oczyścić Miasto z owych ssaków tak doskonale, że tylko w nielicznych otwartych sklepach monopolowych zasypiali z nudów sprzedawcy krótkotrwałych złudzeń. A wiatr wyje z rozpaczy i szarpie jakieś reklamówki, puste gałęzie i bezdomnym psom tarmosi futra, jakby szukał pcheł. Słońce wychyliło się na moment spoza poszarpanych, kolorowych chmur, ale kiedy położyło się na zmurszałej elewacji kamienicy, zadrżało z zimna i uciekło. Na dodatek, uciekając ukradło kolory. Sroki złorzecząc poleciały świeżym tropem, jednak rozsądnie nie wróciły, tylko zostały tam, dokąd poszło słońce wraz z kolorami. Wrony też próbowały, ale wiatr wyginał im skrzydła i nie pozwalał osiągnąć właściwej trajektorii, więc zacumowały gdzieś na dachach po zawietrznej stronie komina. Rozglądałem się i szukałem, bo świat pozbawiony fantazji ludzkiej wydaje się przewidywalnie monotonny i zrozumiały, a jeśli nie, to wyłącznie z przyczyn związanych z ignorancją patrzącego. Jakaś młoda pani w obowiązkowej czerni czubkiem buta wyrażała swoje zainteresowanie panem, który reflektorami samochodu oświetlał jej drogę do furtki, a sam bawił ją rozmową, wspinając się wzrokiem po kolanie odzianym w rajstopy, jakby wiedział, że tym razem nie osiągnie nic więcej, więc z dyskretną rezygnacją prześliznął się po materiale spódniczki wcale nie spiesząc się i kontynuował mozolną wspinaczkę oczywiście czarnym kadłubkiem ku ciemnym oczom pod czarną grzywką. Alkoholizowana euforia eksplodowała znienacka w czeluściach podwórka zapomnianego przez włodarzy miejskich i chyba skróciła nabożeństwo, odbierając misterium cud intymności. 

30 komentarzy:

 1. A my szukaliśmy wytchnienia w podróży, pośród pól i lasów, wśród zmierzchu zabarwionego światłami zniczy wiejskich cmentarzy nie widać miejskiego brudu, a zamiast wron klucze dzikich gęsi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. udało się znaleźć?
   puste miasto ma swój urok - jest takie nieoczywiste i mnożą się wizje

   Usuń
  2. Udało, ale masz rację, puste miasto świątecznego poranka jest boskie, dlatego zawsze chodzę o świcie na spacer w Nowy Rok...

   Usuń
  3. w nowy rok i południe jest świtem - trudno żywą siłę znaleźć, chyba, że wraca spóźniona, bo poplątała kierunki powrotne.

   Usuń
 2. Uwielbiam gdy czas więzi ludzi, bo sam człowiek nie może go zatrzymać.
  I lubię kiedy noc zalewa niebo. Życzę każdemu, aby polubił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. noc stworzona została dla snów. ale można jej część poświęcić na "lubienie"

   Usuń
 3. Dla odmiany - te święta były najgorsze z wszystkich 49, jakie przeżyłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja zastanawiam się, czy powroty są tak skoordynowane, że cisza trzydniowa kończy się znienacka...
   żeby nie było Ci tak smutno - uśmiecham się do Ciebie najpiękniej od 49 lat

   Usuń
  2. Znikąd nie wracałam, bo i nie wyjeżdżałam. Udało mi się przepłakać całe trzy dni - dobra jestem w te klocki, nieprawdaż?

   Usuń
  3. straszne ilości wody musiałaś zutylizować. uzupełniasz płyny, żeby status quo zachować?

   Usuń
  4. Uzupełniam - ja z tych, co mogą nie jeść, ale pić muszą.

   Usuń
  5. pochodzę z podobnej rasy, ale całkiem z paliw stałych nie umiem zrezygnować.
   płyny, to podstawa, ale z raz-dwa razy dziennie dobrze jest czymś stałym się wypełnić

   Usuń
  6. Jestem wystarczająco wypełniona, ale wciąż nie mogę przestać się odwadniać.

   Usuń
  7. fizyka płynów, to trochę zbyt skomplikowana historia. dla mnie rury, choćbym nie wiem jak je skręcał i te baterie umywalkowe, które psują się sobota 22.30 - kosmos, jak potrafi toto wszystko przeciekać - a ze mnie wydostają się na świat słowa zastrzeżone na takie właśnie godziny. nie podejmuję się pomocy na tyle fachowej, żeby można było mówić o wsparciu.

   Usuń
  8. Tak. Trudno o dobrych hydraulików.

   Usuń
 4. U mnie słońce dzisiaj nie uciekło, wszelkie latające czarne, szare i czarno-białe obsiadły drzewa i plotkowały, ludzi mało, tak lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czarne ptaszyska zimą są chyba uzasadnione absorpcją światła i temperatury

   Usuń
 5. czyli przyroda sprzyja - dobry to objaw

  OdpowiedzUsuń
 6. Znaleźć "rodzynki" w polskiej rzeczywistości nie jest łatwo, ale niektórym się udaje, wystarczy, że poruszy czubkiem buta i okaże zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a znasz lepszy powód do niszczenia obuwia na postrzępionym chodniku? to nie były tenisówki za parę złotych. musiała być większa sprawa, skoro grzebała nóżką, jak łania na gołoborzu...

   Usuń
 7. Witaj, Oko.

  "Co za szczęście, że słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.":)
  (Aleksander Świętochowski, Obrazki powieściowe)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ponura rzeczywistość, gorzej, że może być prawdziwa...

   Usuń
 8. "Świat pozbawiony fantazji ludzkiej JEST przewidywalnie monotonny i zrozumiały"
  ...

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje święta wypadły niestety beznadziejnie. Wszystkie plany skasowała gorączka, nie wystawiałam nosa spod kołdry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. więc będziesz miała gotowe plany do wykorzystania w przyszłości - niech się spełniają

   Usuń
  2. Tak, za pół roku ;]

   Usuń
  3. są tacy, co na realizację planów czekają całe życie bezskutecznie

   Usuń
 10. A ja właśnie wróciłam z szesnastodniowej wycieczki do Meksyku. Zafundowałam sobie Święta meksykańskie, jak różne od naszych. No i pogoda! Powrót ze słonecznego Meksyku w ponurą, ciemną, bezśnieżną i mokrą polską pogodę nie wypadł najlepiej.
  A teraz tak a propos konwertowania pliku do Bloggera - program antywirusowy mnie ostrzega, że zachowanie pliku tego typu w komputerze może uszkodzić sprzęt. Mam pytanie, czy poddałeś swój plik konwersji i jak to oceniasz? Udało się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zostawiłem historię - niech będzie przeszłością.
   tu zaczynam nowe rozdanie.

   Usuń