sobota, 23 czerwca 2018

Chłodnym wzrokiem.


Jak wytrawny traper ustawił się z wiatrem tak, żebym go nie wyczuł, choćbym dysponował najdoskonalszym powonieniem. Dżinsy w kolorze chodnika, koszula niegdyś kraciasta, broda od narodzin nie znająca pielęgnacji i wąsiska penetrujące świat niczym wibrysy. Do tego długie siwe strąki wystające spod wełnianej czapeczki z pomponem i uśmiech niezłośliwie dopominający się uwagi otoczenia na pobrużdżonej twarzy. Taki spleśniały krasnoludek, który ożył na śmietnisku po kliku latach zapomnienia i usiłuje śmiechem porazić świat. Tym razem spieszył do tramwaju, który dzisiaj sam sobie się dziwił, jaką trasą będzie jechał. Bo zaczęły się wakacje, a wraz z nimi zmasowane remonty. Teraz wsiada się do tramwaju z ciekawości – dokąd i którędy pojedzie. Ja wolałem większą część trasy przedreptać na własnych nogach, bo ciekawość innego rodzaju we mnie mieszka. Wiatroszczelne kurtki zastąpiły bluzeczki składające się niemal w całości z ramiączek i braku materiału. Sandałki również zostały w domach, a ich miejsce zajęły adidasy. Wiatr wywiał tłumy gdzieś poza zasięg wzroku i tylko w rynku kłębi się cyklon z epicentrum przy ratuszowych wieżach. Otwarte drzwi restauracji kuszą aromatami tak rozmaitymi, że chyba każdy znajdzie coś dla siebie. Więc szukają. Często turyści, ale i tubylcy się trafiają, żeby w zaciszu kawiarnianego ogródeczka cieszyć się widokami przy szklaneczce alibi i podglądać świat całkiem bezwstydnie.

8 komentarzy:

 1. Prawie tak samo, tylko "spleśniałego krasnoludka brak", za to kolorowo od parasoli i tych co parasola nie zabrali. Remonty i zmiany tras też obecne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawie robi różnicę - bez krasnoludka ta notka byłaby bardzo ubożuchna.

   Usuń
 2. Wielkie miasto – wielu krasnoludów. Tak to już jest, że za nosy nasze wodzą, by wzrok ku nim powędrował. Ustrzegłeś się przed jazdą z nim. A taka przygoda potrafi ów nos nawet wykręcić.
  Wszystkie tłumy w cieniach parasoli oszczędzają swe ruchy na przyszłe czasy. Nadciąga bowiem nowa fala upałów.

  OdpowiedzUsuń
 3. I tak liczy się pogoda ducha, co tam zimno, są wakacje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świadectwa już w szafach, czyli dobry czas dla dzieci się zaczął.

   Usuń
 4. Świat bez tych krasnoludków i krasnoludek byłby czarno-biały (czyt. nudny).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. żebym coś zrozumiał, to nie powiem. może tak miało być?

   Usuń