środa, 21 czerwca 2023

Męskie sprawki.

 

Kwitnący szczaw, mdlejące mydlnice, i dyskretnie perforowany dziurawiec rozsiadły się po wątłych skrawkach zieleni wtłoczonej między pasy ruchu. Zmieściły się nawet kępy chrzanu. Chudy okularnik ozdobiony zewnętrznie damską torebką, pierścionkami i bransoletami bez mrugnięcia okiem dopadł autobusu i zwiedzał wnętrze kołysząc się niczym trzcina poddana tchnieniu wiatru. Pan w czapeczce wędrował wypatrując czegoś w skoszonych trawnikach. Grzybów? Ubrany był adekwatnie do profesjonalnych zbiorów.

 

Więcej odkarmiona wersja mnie czekała na światłach ubrana (jak ja) w miejskie barwy sugerując nienachalnie patriotyzm lokalny. Kobiety o sporych piersiach patrzyły z zazdrością na te skromniej uposażone i vice versa, a temperatura tylko wzmagała wzajemne uczucia. Czasami. Uśmiechnięta brunetka nad kostką nosiła krwawy ślad powyżej kostki. Czyżby od kajdan? To tłumaczyłoby radość z wolności.

 

Pod kościelnym murem zdychał zarażony gruźlicą wiekowy biegacz, lecz zanim doszedłem do niego, złapał drugi oddech pognał gdzieś raczej rączo w interesującym mnie kierunku, przecierając szlak. Na przystanku wiotkie dziewczę trwało przytroczone grawitacyjnie do podłoża za pośrednictwem adidasów masywnych tak, jakby to były buty balastowe do głębokiego nurkowania.

 

Krew na bruku nosiła piętno zdarzeń dramatycznych. To pewnie sprawka naszych nowych braci, którym udało się zwiać z frontowej transzei, a wolę walki realizują wieczorami na miejskich bulwarach, pastwiąc się nad zaskoczonymi tubylcami. Ale o tym cichosza, bo świat ma dziś inne barwy i narrację - spolaryzował się jakoś tak, że grzech o tym wspominać.

10 komentarzy:

 1. W tych skoszonych trawnikach nawiedzeni ekolodzy szukają psich odchodów. Czapeczka może się przydać.
  Rosówki zbiera się w nocy, ale ta susza..., zresztą rybki biorą słabiutko-ledwo pięć na patelni. Susza.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no tak - w kałużach nie da się łowić bo całkiem wyschły. a rzeki stały się gęściejsze i bardziej treściwe. tylko patrzeć jak zaczniemy modlić się o deszcz. i przypominać sobie jak wyglądały indiańskie czy afrykańskie tańce błagalne.

   Usuń
 2. Aż dziw, że w tej suszy cos kwitnie i rośnie, że kosić trzeba...

  OdpowiedzUsuń
 3. Siano lepiej grabić, niż kosić. Jest ciszej i można spać do południa przy otwartym oknie. Jak chcieli kosić w maju trawniki, to z Naną lataliśmy z kocami i się rozkładaliśmy przed kosiarzami-potencjalnymi niszczycielami różnych robaczków i kwiatków. Jak jest lato-to ma być upał. Można się opalić na brąz-a dziewczyny to lubią, ponoć. Śpiewał o tym jakiś rencista...
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. otóż to. a zima ma być zimno. i nie warto narzekać że jest tak właśnie!

   Usuń
 4. Jakie to są konkretnie barwy miejskie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba każde miasto ma jakąś flagę. Twoje też.

   Usuń
  2. Tak. Tylko że nie znam kolorów Twojego.
   * * * * * * * * * * *
   Aha, sprawdziłam. Ładne. Żywe.

   Usuń
  3. no i sama widzisz, że nie trzeba wiecznie w czerniach.

   Usuń