wtorek, 12 lutego 2019

Łowcy dźwięków.


Krótkim włosom trzeba poświęcić znacznie więcej uwagi, żeby wyglądały. Kiedy jednak się uda, to za taką kobietą trudno się nie obejrzeć. A jeśli ich jest dwie? Organów do podglądania mi zabrakło, więc poszedłem dalej na unieruchomione schody, żeby zwalczyć w oczach iluzję ruchu, gdy sąsiednie dziarsko zmierzały pod górę. Dół, jak dół – niekończący się paśnik, szmaty, buty i co tylko jeszcze dało się utkać. Starsza pani w okularach z grubymi oprawkami i siwym włosem spiętym gumką gdzieś poniżej nieskromnych myśli okazała się panem. A może panią z biustem zjedzonym, jak jej cała tkanka tłuszczowa? E – tak nogę na nogę zakładają tylko faceci. Kobiety nie muszą uważać na delikatesy. Za parę groszy kloszard każdemu zagra na harmonijce "Sto lat", kto wie, czy nie trzykrotnie. Fałszuje tak, że chełpiące się czerwienią róże stojące w wazonach tuż obok przekwitają na przeciągu poddane sztafecie pogardliwego wzroku. Ktoś odkręcił nogę, żeby pobudzić litość przechodnia, inny robi okłady z psa tak wielu ras, że sam pies ich wymienić już nie zdoła. Żebrzą, handlują, żyją. Zarastają szczeciną i brudem. Zimnem. Tylko oczy potrafią ożyć, kiedy moneta zatańczy piruet na kaflach.

6 komentarzy:

 1. Lubię takie miejsca, podziemne tunele, dworcowe przejścia. Wydaje mi się, że tam mieszka prawdziwe życie, takie bez retuszu i makijażu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przejścia podziemne, zamiast mchem, obrastają specyficznym smrodkiem i legendami. po ludziach, których już nie ma.

   Usuń
 2. Zdecydowanie krótkie włosy wymagając więcej uwagi. Ale są tak wygodne, że czasami naprawdę mam ochotę sięgnąć po nożyczki. Długie włosy są dla kobiet, które głównie leżą i pachną. A co skłania mnie przed ścięciem? To zaangażowanie w fryzurę, bo ja nie lubię nic robić z włosami. Utknęłam w martwym kole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba nie. skoro nie zależy Ci jakoś specjalnie na opinii otoczenia, to te krótkie mogą stać się czapką niewidką.

   Usuń
  2. Ale wkurzać mnie też nie mogą.

   Usuń
 3. w takim razie musisz się postarać o nadwornego fryzjera.

  OdpowiedzUsuń