środa, 14 lutego 2018

Takie tam... nieistotności...


Czuję się niemal jak myślnik spinający wczoraj z jutrem chwilą mizerną, błahą i niewartą uwagi. Jak oko klepsydry łakomie zerkające na nadchodzące, żeby w proch niepamięci upuścić. Bo zapomnieć umiem wiele. Bez wysiłku przyprawiam czasem zupełnie ciepłe wspomnienia i one zaczynają się kurzyć kurzem mięciutkim i plastycznym. Wykoślawiam albo prostuję w zależności od potrzeb każdą historię, doklejając plastelinowe uszy, albo przysłaniając piegi dziur. Teraz – dla odmiany, dla równowagi postanowiłem kilka detali jednak zachować w pamięci. Nie wiem po co, ale motyw mi chyba nie jest potrzebny, więc pozwoliłem sobie na ekstrawagancję i nie wyrzuciłem do śmieci, tylko noszę. Przy sobie noszę widzenia na przykład takie:
Miecz z pogiętą głownią na zdziczałej jabłoni potrafi jeszcze zalśnić, chociaż wokół maszyny budowlane większe od taranów i czołgów zdają się lekceważyć broń białą. Jabłoń zresztą również. Żurawie rozmawiają ze sobą ponad architekturą i zupełnie im nie przeszkadza, że w różnych parkanach stoją. Fosa skrzepła gdzieniegdzie i zbiera pierze skąpo sypiące się z nieba. A wierzba, jak się okazało wieczną nie jest i nie pochyla się już nad wyspą zasłaniając przed wzrokiem tubylców lęgi kaczek, czy żółwi.

12 komentarzy:

 1. Nosisz w sobie jak zalążki historii by dojrzały czy tak głęboko w Tobie tkwią, że nie zdołasz wyrzucić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiadomo. teraz, kiedy już wypłynęły, to pewnie zapomnę, ale siedziały we mnie i to nie do końca dyskretnie, bo wracały. kiedyś nosiłem we łbie gotową notatkę, bo nie miałem na czym zapisać. a kiedy się już udało, to się zapomniała - jest gdzieś w starym lusterku.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. ona starsza była od mojej pamięci - od mojego PESELA nawet była starsza

   Usuń
  2. To nie zmienia postaci rzeczy: szkoda.

   Usuń
  3. wielka - potrafiła objąć ramionami całą wyspę, dać cień i ukrycie dla ptactwa

   Usuń
 3. Szkoda, że wierzba nie jest wieczna.
  Ale pewnie jej pień zostanie, bo nie jest łatwo taki pień wyciąć.
  Wiem coś o tym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno został - wyspa zbyt mała, żeby taki pień frezować. odrośnie - to kwestia czasu.
   parę lat temu jak wiatr złamał wierzbę na wsi i z kawałka zrobiłem pniak do rąbania drzewa, to po pół roku stania w drewutni zaczął wypuszczać gałęzie - wierzby są bardzo żywotne.

   Usuń
 4. Wierzby niby są żywotne, ale moja ugięła się pod ciężką koroną, a pień trzasnął niczym złamana zapałka. I tyle ją widzieli, tę wierzbę, a na zdjęciach pozostały mi tylko jej wspomnienia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widziałem wierzby rosnące nad rowem, które zostały pocięte piłami łańcuchowymi na wysokości dwudziestu centymetrów od ziemi i rosną elegancko. widziałem przewrócony konar wierzbowy, który wypuścił gałęzie po całej długości. w środku lata sam ciąłem koronę na wysokości płotu, bo zabierała szklarni ciepło ocieniając ją na pół dnia - pomimo, że nie została na nich jedna zielona gałązka w następnym roku odbiła i ma bujną czuprynę, tylko zdecydowanie niżej. przez dziurawy pień innej przewróconej wierzby kot mógł wyjść czterema różnymi dziurami, a ten pień puszczał świeże gałęzie z każdego miejsca, które miało korę i nad ziemię wystawało. nie wiem, co Twojej zaszkodziło, ale zostawiając zdrowe korzenie wierzby zabić się nie da.

   Usuń
 5. Lubię wierzby, niedaleko mnie jest droga, a przy niej rosną, takie stare, powykrzywiane jak czarownice. Niestety 0statnio ich ubywa. Też ulatują z głowy słowa, których nie zapiszę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wieczne staruszki, ale odporne bardzo. sporo ich jeszcze zostało.

   Usuń