środa, 8 listopada 2023

Rozmaitości podróżne.

 

    Zdumiewa mnie ilość opróżnianych w marszu butelek okowity w miniaturowych opakowaniach po 100 ml. Wychłeptane dla ratowania życia niemal w sklepowych drzwiach, porzucane są gdziekolwiek. Najwyraźniej naród nadaje nowe znaczenie słowu ogorzały – nie od słońca i wiatru, lecz od okowity.


    W zakładzie oferującym ciastka, kawę i nową fryzurę dostrzegam pulchną panią (Pulcheryjkę?) w kreacji odsłaniającej łopatki. Nie mam pojęcia, czy od frontowej strony kreacja była równie skąpa, ale – być może pani czekała, aż wyrosną jej skrzydła i chciała je niezwłocznie uczesać? Po porodzie nawet skrzydła wyglądają niechlujnie.


    Zgrabna kobieta po przejściu mostu naciągała spódniczkę – najwyraźniej, woda w Rzece była lodowata i skurczyła materiał. Cóż… Na panią czekał już kolejny most.


    Lokalny Mateusz w „in cogutto” (że tak sobie zażartuję) jedną dłonią kierował rowerem, a druga zajęta była nawiązywaniem łączności z Rajem. Udało się! Ksiądz przywitał się grzecznie życzeniem „Szczęść Boże” – zupełnie, jakby z Absolutem byli po imieniu. Ciekawe, czy w odpowiedzi usłyszał – „No i co tam słychać Franiu?”


    Na kolejnym moście napotykam Murzynkę w sweterku z owczej wełny i czapce od górali. Usiłowała wtopić się w koloryt tutejszy, co nie do końca się udało, jednak brawa za folkowe zacięcie i podejście do bladych twarzy.

10 komentarzy:

 1. Miałem okazję spotkać (też na moście, wśród tysięcy białych), białego przefarbowanego na Murzyna! To był prymitywny myk, bo wszyscy wiedzieli, że on jest farbowany, a tylko on jeden nie wierzył, że oni wiedzieli...
  Zdradził go zapach pasty do butów, chociaż wszędzie panowała przyjazna, jesienna atmosfera i było czuć "żar ludzkich serc"- taka "karma"...
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
 2. Blamaż ...farbowanego, oczywiście...
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I kto kogo ośmieszył i w jakim celu? Uczono mnie by nie kamienować, bo to jest prymitywne.

   Usuń
  2. Prymitywne, bo nie katolickie...
   przezorny Janek

   Usuń
  3. może po prostu trwały juwenalia, albo karnawał. proste rozwiązania dla aberracji wizerunkowych.

   Usuń
 3. Ogorzały to jak najbardziej moim zdaniem od okowity, znaczy się od gorzały, wszak człek opity robi się mocno czerwony na gębuli ;)
  Czesałeś swoje skrzydła jak ci się urodziły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nawet nie wiem, czy je mam. a do fryzjera nie chodzę.

   Usuń
 4. To ja powinnam mieć na imię Pulcheria!

  OdpowiedzUsuń