piątek, 5 kwietnia 2019

Ruchliwie.


Na początek dnia drobniuteńka brunetka uśmiechała się do Rzeki, choć pod wiatr jej było na niebieskim moście i tak w wodę była zapatrzona, że mnie nie zauważyła na pewno. Nieopodal szła pani w ciężkim, zimowym szalu i kożuszku, gdy tuż obok w minispódniczce pospiesznie wciągniętej na gołe nogi przemykała inna, krótko obcięta, wysokopienna kobieta. Przeplatały się krótkie spodenki z wełnianymi płaszczami i żadnej reguły nie było widać. Nad miejską fosą klon zieleniał bezwstydnie i szeroko rozcapierzał korzenie po skarpie wzgórza, na którym przyszło mu żyć w poszukiwaniu drobnych monet, upuszczonych przez roztargnionych, zakochanych i pijanych. Na wyspie lęgowej rozsiadł się łabędź (milczący, więc pewnie niemy) płci mi nieznanej i nikogo tam nie dopuszczał. Tylko żółwie potrafiły wspiąć się ukradkiem od ogoniastej strony i suszyć pancerze w popołudniowym słońcu pośród granitowo kamienistej plaży. Drzewa okwieciły się odświętnie całkiem, we włosy miały wpięte tyle kwiatów, że stanowiły barwną plamę na tle czarno-szarej ludzkości. Szpaki parzyście zwiedzały szuwary nad Rzeką szukając ustroni, wróbel z wróbliczką oddali się uniesieniom na trójcieniowej glediczii za nic mając sobie ludzką obecność.

6 komentarzy:

 1. Intryguje mnie trójcieniowa glediczia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. piękne drzewo, którego gałęzie rosną z kolca posiadającego jeszcze boczne ostrogi - te ciernie wyrastają na gałąź, która kryje się kolejnymi cierniami - twarde, długie i dość masywne, żeby zrobić krzywdę - nie złamią się zbyt łatwo.
   https://atlas.roslin.pl/plant/7089

   Usuń
  2. Gdzieś widziałam takie fasolki...

   Usuń
  3. rozejrzyj się. i listki podobne do robinii akacjowej, czyli tego drzewa, które nazywamy akacją. i kwiatostany też podobne, ale żółte.

   Usuń
 2. Takiego drzewa nie widziałam, kolce robią wrażenie. Muszę popatrzeć w botaniku, może jest takie.
  Rozmaitość ubiorów i u nas także, a młodzi Anglicy już próbowali całkiem bez niczego paradować na Rynku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widziałaś, tylko nie wiedziałaś, że to to. na kolce trudno zwrócić uwagę, bo kwiaty i owoce są bardzo efektowne.

   Usuń