poniedziałek, 27 marca 2023

Nieciepła kraina.

 

Dżdżownice z mozołem wypełzły na chodniki, żeby nie utonąć w skostniałych otchłaniach trawników i modlą się o przetrwanie. Gderliwe sroki szukają szczęścia w chaotycznych, krótkodystansowych lotach. Deszcz ze śniegiem zacina i skłania myśli do czmychnięcia w ciepło mózgowych splotów. Dojrzała pani machinalnie naciągała minispódniczkę, która pośród chłodnej pluchy skurczyła się i stała zbyt kusa dla wieku i smaku nosicielki. Inna z namaszczeniem wycierała wilgoć osiadłą na zamkniętej przecież torebce. I tylko zawzięte gaduły tkwiły uwięzione w elektronicznych wszechświatach, nie zważając na warunki zewnętrzne. Sikorki i kopciuszki usiłowały ożywić pejzaż swawolami, przemykając między kroplami bez szwanku dla własnych mundurków. Śliwy wiśniowe, jak kleksy jagodowego jogurtu ubarwiają okolicę, do spółki z forsycjami i głogami tworząc barwny spektakl w powodzi szarości. Wytrwale drepczą alejki istoty uczepione obu końców smyczy, i ci, którym właśnie skończyły się wiktuały. Pozostali? Zapewne są, jednak zupełnie gdzie indziej.

6 komentarzy:

 1. Właśnie!
  Dżdżownice są przysmakiem dla wiosennie grasujących okoni. W glebie cmentarnej mają świetne warunki. Widzieliśmy pierwsze tropy. To już 32 lata, taki prima aprilis był.....Wioskowe cmentarze wiosną.
  Może by na ryby? Zimorodku wybacz, przybędzie Ci konkurent.
  Szukamy na strychu starej patelni na okonie.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to już zakrawa na fanatyzm - specjalna patelnia na okonie?

   Usuń
  2. Profesjonalizm. Patelnia cygańska, nie szorowana chyba od stu lat. W lustrze patelni za to można się przejrzeć, na zewnątrz "ogar".
   Inna jest do jajek, chociaż tu wystarczy zwykła blacha ze starej karoserii Syrenki 102.
   przezorny Janek

   Usuń
  3. rozumiem. cygańska patelnia, przepalona solą - niezniszczalna, jeśli ktoś wie, jak korzystać.

   Usuń
 2. Tych ptaków coraz mniej, za to betonu coraz więcej. Niedługo i zieleń będziemy podziwiać jedynie w internetowym okienku, jak całą resztę życia.
  Zasyłam serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oby nie - ja wciąż drepczę i zachwycam się analogowym światem.

   Usuń