czwartek, 9 marca 2023

Poradnik. Jak osiągnąć nirwanę elementarnymi metodami.

 

Świat zewnętrzny nieustannie bombarduje wątroby i sumienia. Napastuje informacjami sprzecznymi, sensacyjnymi i jednodniowymi obrzydliwościami zakłóca sen nasz spokojny, tłamsząc zdrowie psychiczne, a często czyniąc zamach na hydraulikę płynów w organizmie, bezwstydnie zanieczyszczając układ toksyczną substancją sprowadzającą rozum do parteru.

 

Dbałość o duchowy spokój należy rozpocząć od wyłączenia tego, co pozwoli się wyłączyć i bezwzględnego porzucenia reszty. Syndrom odstawienia będzie trawił wątpia, zuchwale zarzucając nam wstecznictwo działania, jednak śmiało dajmy odpór jaźni sterowanej zewnętrznie.

 

Markując wyrzucanie śmieci, błyskawicznie porwijmy kubełek i opuśćmy skażoną strefę. A potem idźmy na łąki, by do skutku liczyć stokrotki. Wszystkie. Nawet nieistniejące. Umiejętność liczenia jest zbędna.

12 komentarzy:

 1. Czyli, "jak ktoś babę bije, to jej wątroba nie gnije"? Później, po wytrzeźwieniu, ale przed nirwaną-czas na medytację. Tu już tylko krok milimilowy do wyrzutów sumienia i kolejnej pajdy za znęcanie się nad... przed ewentualnym sądem.
  Chyba, że....Wyrzuci się całotygodniowy zestaw szklany i inne opakowania bez zastawu-pokuta i rozgrzeszenie,a do przestępcy przebaczenie w stylu lajt-..j, ale mój! Wtedy można liczyć na odrapane, a kwiatek dla poturbowanej łaskawczyni ukraść z sąsiedniej klatki. Kaktusa. Oczywiście, to przepis zimowy, wiosny można nie doczekać. Za kratami "Brutal" ma woń stokrotek, podobno. Albo skarpetek.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja myślałem raczej o tym, że pod wpływem artykułów prasowych i wiadomości można dostać oczopląsu, stresu pourazowego i paru innych dolegliwości psychiatrycznych i to przed wypiciem.
   pocieszam się myślą, że wszystkie te bezeceństwa, świństwa, kłamstwa i niedopowiedziane sensacje znikają, kiedy tylko odepnę się od strumienia danych.
   walka z domownikami, to byłby obłęd kompletny. moim zdaniem nie wchodzi w rachubę. takie rzeczy wyczytałeś z tej "setki"?

   Usuń
 2. Czytam jedno czasopismo papierowe(niszowe, ale z tradycjami), bo prawda jest tylko na papierze. Internet jest control, ale ...
  "z tej "setki", czyli której? Tyle ich.
  "Walka z domownikami" skończyła się już w Istambule i dopiero teraz zacznie się obłęd. Wiem, co czytam. Taka praca. Pasja i ciekawość. Rozumieć należy, że lepiej się izolować niż zreformować. Zamykam oczy, by lepiej widzieć(piksele?).
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tej, czyli setki, pod którą komentujesz.
   a cóż to za praca polegająca na czytaniu/komentowaniu blogów? są wakaty? też czytam...

   Usuń
 3. Rzeczywiście.
  Praca, jak praca. Wyczerpuje wzrok, ale zrezygnowałem z pomocy.
  Samozatrudnienie. Wakaty Są i zawsze były. Ale czy będą, tyle firm upada. Na razie przynosi straty, ale w końcu nie chodzi o kasę, tylko zabawę.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skoro przynosi straty i zabawę, to nie praca, a pasja.
   praca daje chyba dopełnienia wymienionych elementów. zysk i obowiązek.

   Usuń
 4. Teoretycznie.
  Syzyf też pracował. Ja mam satysfakcję, chociaż, bo kiedyś osiągnę sukces. Zysk. Należy pracować, bo praca czyni człowieka wolnym. Może słowo "praca" zastąpić innym -wysiłek? Bezproduktywny. Rada wskazana, przy tej zabawie
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niech się wiedzie jak najlepiej. ale przyznam, że naprawdę intryguje mnie zajęcie, któremu się oddajesz. i jakoś nie umiem zdefiniować owego "zawodu".

   Usuń
 5. Tytuł intrygujący, chociaz wątpię, by osaczony tragediami, dramatami człowiek mógł osiągnąć stan nirwany, skoro z równowagą także krucho.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. od czegoś trzeba zacząć. poddać się marazmowi bez walki i narzekać, bo ONI (jak zwykle) skatowali mój życiorys? naprawdę wolę stokrotki liczyć i uśmiechać się możliwie beztrosko..

   Usuń
 6. Pewnie ze najlepiej byłoby pójść na łąkę i liczyć te stokrotki.... ale dookoła "rzeczywistosc skrzeczy" ./te ostatnie słowa to taki malutki cytat z "Wesela" Wyspianskiego/.
  Stokrotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. patrz! cud się zdarzył - jedna już jest! czuj się policzoną Stokrotką!

   Usuń