niedziela, 19 marca 2023

Z okna.

 

Białobrody pan, w butach skrojonych na francuską flagę, przeczekiwał cierpliwie tłum zmierzający na plac, gdzie z gazety kupić można rzeczy o jakich świat dawno już zapomniał. Na klombach tłoczą się irgi i jałowce, spod kurzu wypatrując wiosny. Niebieskowłosa, w glanach i krótkich spodenkach, wabiła wzrok pulchnym udem, inna wolała je „ukryć” pod trzeszczącymi z emocji legginsami, o maskującym wzorze. Drobny piesek rwał do domu, nie zważając na nieprzychylne światła i słabość dłoni starszej pani, usiłującej poskromić wyrywność pupila. Wygasłe, zimne znicze podpierają wiadukt, a wokół roją się krokusy. Pan umordowany podróżą popijał wodą z butelki mozół tramwajowej podróży, a wrony usiłują rozbić drewniany kaganiec, aby uwolnić młode drzewko w nim uwięzione.

12 komentarzy:

 1. Pamiętam, jak Niania zawsze zachwalała swoje irgi na obiad. Z czerwonym barszczykiem na popitkę. Tu je się same zdrowotności, zachwalała. Miała swoje chwile przyjemności.
  Jak stary Francuz, to koniecznie w berecie z pomponem . Mam i taki. Mogę uchodzić za francuskiego modela elegancji, chyba mnie nie "skroją" z tego beretu? Albo kloszarda? Przystanek na drzemkę-niewygodnie jest na tylnym siedzeniu, a na koc za wcześnie.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlaczego koniecznie w berecie? nie ma innych nakryć głowy?

   Usuń
  2. Maciejówki mam.
   przezorny Janek

   Usuń
  3. niech udają francuskie. może uda się zwieść świat.

   Usuń
 2. Ja tak poza tematem wpisu :) Ale chciałam powiedzieć, że piszesz tak pięknym językiem, że mój mózg dostaje orgazmu. Jaka szkoda, że na co dzień nasz język jest coraz uboższy i jakoś spłaszczony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aż tak? dawkuj jakoś rozsądnie, żeby nie popaść w uzależnienie. ale bardzo miło, że zauważyłaś - słowa są ważne. nawet, kiedy opowiadają mało istotne historie. i nie każdy tekst musi ociekać wulgaryzmami i bełkotem spod budki z piwem. dziękuję.

   Usuń
 3. A ptasie radio? Jeszcze nie grało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podróż komunikacja miejską wyklucza słuchowe zauważenia poniżej wybuchu granatu.

   Usuń
 4. Jutro jest Dzień Poezji... A Ty piszesz poezje prozą...
  Stokrotka

  OdpowiedzUsuń