czwartek, 9 marca 2023

Spóźnione niech!

 

Jako facet, słusznie podejrzewany bywam o stłumione trybienie i brak części wspólnej z teraźniejszością. Nic wiec dziwnego, że z lekkim (zaledwie) poślizgiem zorientowałem się, iż fragment kosmosu rozłożony wokół mnie (podświadomy egocentryzm wypłynął liszajem na moje zachłanne oblicze) postanowił czcić święto płodności, dając niezgułom okazję, do bezwstydnej afirmacji piękna. Każdy, kto uzurpował uczucie względem konkretnego fragmentu przyrody, mógł zamanifestować namiętność byliną, czy wiechą roślin jednorocznych. A ci, co nie mieli, mogli udawać. Pozorować, prowadzić podstępne działania zmierzające w kierunku zmiany statusu monolitu na dualną ekspresję, by aktem erekcyjnym dać podwaliny pod drzewo rodowe, zmieniające energię potencjalną w kinetykę zdarzeń nieprzewidywalnych.

10 komentarzy:

 1. Przemyślane.
  Ważne obserwacje i spostrzeżenia opisane w taki sposób, aby "byle" profan nie zrozumiał i nie oceniał tego, czego ma nie pojąć. Po co mu taka wiedza?
  Do matury?
  "Nic ponad miarę. Wszystko dobrze, co zrobione w okolicznościach właściwych".
  autor nieznany ok. 500 . p. n. e
  Uprawa winorośli przynosi wiele radości. W Dniu Kielicha cała rodzina z dziećmi i dziadkami pląsać może do granic rozsądku. Później, czego oczy nie widzą... . Na czym polega przekazywanie energii na krótkim dystansie. Jest tarcie, czyli ruch? Sprężenia zwrotne.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprzężenia zwrotne mogą być bardzo destrukcyjne. nie wszystkie są dodatnie. a eskalowanie często przynosi bardzo niepożądane skutki.
   lubię zabawy słowem i nie znoszę dosadności. nie wszystko jest na sprzedaż i świecenie gołym przykładem służy tylko celebrytom i ich oswojonym watahom paparazzich.

   Usuń
 2. Pewnie tak.
  Różne są granice "znoszenia" słowa. To zależy od wrażliwości? Słowem można zabić, bezpieczniejsza jest zabawa. Badacz, obserwator(w wojsku-zwiadowca) ma być uodporniony na dosadności i okrucieństwa. Trzeba o tym donosić, nawet profanom i piętnować! Niestety, nie można już wypalać żywym ogniem na czole jakiegoś symbolu, ewentualnie na niebiesko tatuaż dyskredytujący nosiciela. Za uchem, koło oka(ups), ust-zależy którego, oczywista sprawa.
  Na ogół dwa sprężenia zwrotne interesują celebrytów i watahom. Poeci o tym pisali też. Były ukośne...
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odporność/znajomość słów nie rodzi od razu konieczności ich używania. jedno dosadne słowo na pół roku robi większe wrażenie niż codzienne wiadro pomyj.

   Usuń
 3. Być może, dlatego taka słaba czytelność występuje?
  Milczenie jest złotem, ale ludzie stawiają masę znaków, bo nie mogą mówić. Albo nie mają do kogo.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słaba czytelność? mamy kulturę obrazkową i piktogramy górą. mało komu chce się czytać.
   a pisanie, to forma ekshibicjonizmu. wymaga pewnych... predyspozycji, czy odwagi.

   Usuń
 4. Skoro mówisz, ze mamy kulturę obrazkową, to tak pewnie jest.
  Niektórzy piszą dla siebie(do szuflady). Albo mają swojego bloga.
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak. mają. ale to hobby - czyli coś, do czego raczej się dokłada niż zarabia.
   frajda, to wszystko, co można osiągnąć. szczęśliwie - mi wystarcza.

   Usuń
 5. Czyli rodzaj pasji!
  Wkładasz przecież swój wysiłek intelektualny. Taka praca. Pisz, a ja poczytam...
  przezorny Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz mnie! odkryłeś właśnie jedną z większych życiowych tajemnic - piszę, bo lubię.
   czytaj na zdrowie, albo z dowolnie wybranego powodu. cieszę się, że komuś się chce przedzierać przez moje literki. to nie było oczywiste. dzięki.

   Usuń