środa, 28 listopada 2018

Weteran.


Miasto jest dobrym pracodawcą. A mundur podoba się kobietom nie tylko na męskich korpusach, więc spotkać strażnika miejskiego płci delikatniejszej wcale nie jest trudno. No i mundur w uwielbianym przez żeński świat kolorze – o ile czarny to kolor, a nie jego zaprzeczenie. Patrole męskie lub mieszane paradują parami z sugestią dla podświadomości, że parzystość sprzyja nie tylko spacerom, ale i prokreacji. Panie wyłamują się z tego trendu i do tematu podchodzą nowocześnie – trójkami. Wiadomo od starożytności – omne trinum perfectum. Włosy rozwiane na wietrze, choć nie wszystkie, gdyż kapelusz pilnuje, aby służba społeczeństwu nie przeniosła się na łono dowolnej z muz. Służba musi być twarda i niemal zasadnicza. Pełnoetatowa, podszyta kapitalizmem, aby gwałt na mieniu się nie odbywał, a miejski pręgierz w Rynku nie sterczał pod niebiosa nadaremnie jak głupi… przepraszam – zagalopowałem się. To wszystko przez te (oczywiście czarne) kajdanki nonszalancko zwisające ze skórzanego pasa, jak zapowiedź perwersji, gdy tylko czas służby minie.
Pomiędzy klombami, wypełnionymi modną bieżącej jesieni ozdobną kapustą stoją ławeczki, by siedzieć mógł ktoś. I ktoś siaduje z upodobaniem, z wytrwałością, a nawet uporczywie. Może to jakiś apostoł? Albo Cagliostro we własnej osobie? Może ktoś, kto karmiłby miejskie gołębie, gdyby dostatkiem został namaszczony? Nie wiem, ale panie ze straży systematycznie sprawdzają, czy „ma papiery”, żeby tak siedzieć na ławce bezpańsko. I chyba ma, skoro kajdanki wciąż nonszalancko, a panie przepisują z papierów przeszłość tego pana, jakby prowadziły kronikę, żeby nie umarł bezimiennie. Może jest tam zameldowany? To malutki dylemat i nie kala mojego snu zadrą na sumieniu. Intryguje mnie bardziej, co takiego miało się stać od wczoraj, że trzeba już dzisiaj znów sięgać po lekturę owych dokumentów. Co się zmienić miało? Rok urodzenia? Imię ojca po trzydziestoletnim dochodzeniu śledczym? Kraj pochodzenia, bo może koszyk z dziecięciem przekroczył granice Schengen nielegalnie, albo wdarł się na tereny Królestwa Polskiego pod wpływem zawieruchy toczącej niepokoje po całej Europie?
Panie poświęcają swą zawodową teraźniejszość z wdziękiem i uśmiechem, a pan ma oczy mleczne, nie do końca z tego świata. Choć towarzystwo pięknych pań wyraźnie mu służy, to nogi już nie te i nie prężą się na baczność przed szarżą. W ogóle nic się nie pręży.

4 komentarze:

 1. Panie widocznie nie mają informacji z wczoraj. Patrole dwójkowe u nas są, trójkowych nie zauważyłam.Widuję je rzadko, mogłam przeoczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. więc może to prywatna inicjatywa. widziałem trojaczki w mundurach.

   Usuń
 2. Patroli 3 nie spotkałam, w 2 zaś płcie mieszane.
  Dziwią mnie w patrolach SM oraz Policji kobiety niewysokiego wzrostu, o filigranowej budowie. To nie powinno mieć miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skoro równouprawnienie, to dotyczy chyba nie tylko płci, ale i wzrostu? dlaczego chcesz szykanować niskich ludzi? Rambo, to niekoniecznie wygląd zewnętrzny - może to charakter.

   Usuń