czwartek, 23 maja 2024

Zdarza się. Na szczęście!

 

    Kobieta o dłoniach starszych od twarzy przytulała torebkę do siebie czule niczym dzieciaczka. Łysy Budda drobił kroczki na przejściu dla pieszych i jawnie podziwiał wdzięki młodej okularniczki. Nawet cofnął o krok, czy dwa, żeby zbadać zaplecze niewieście, a kiedy światło zaczęło sprzyjać przemarszom – powędrował za nią aż straciłem go z oczu. Jak szczur za flecistą. Najwyraźniej spotkałem utalentowaną czarodziejkę.


    Kwitnące ligustry śmierdzą intensywniej, niż zazwyczaj, Pani wraca z Pierwszej Komunii dłużej niż Odys do Itaki, lecz sukienkę wciąż ma białą i niewinną, jak niewinna bywa młoda, nieużywana zbyt intensywnie duszyczka. O poranku jeżdżą klimatyzowane autobusy, a po południu już nie. Nieco przeraża mnie współczesna logika.


    Stadka jaskółek popiskiwały z radości, co oznacza niechybnie, że powietrze pełne jest drobnego, ruchliwego mięsa. Puszczona swobodnie niewiasta zatrzymała się na bulwarze, by uzbierać pierwszy tego roku bukiecik kwiatów lipy. Kontynuowała spacer już wyposażona w niepodrabialny aromat. Pachną jaśminy rozćwierkane kryjącym się w gęstwinie ptasim planktonem. Łopian pracowicie ogryzany przez mszyce walczy o życie, a jałowiec płacze nad jego losem seledynowymi łzami jagód. Niespiesznie dziczeją róże w otulinie brzegu Rzeki, kukułki wróżą przyszłość wierzącym, Hala Targowa wypełnia się tłokiem w każdym możliwym języku. Dziewczyna w stanikoszulce przytulała pieska wyglądającego na całkowicie pozbawionego sierści. A okazała brunetka ukręciła z włosów cienki warkocz merdający na wysokości kości ogonowej, śmiało zastępując utracony w procesie ewolucji ogonek.

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. dopiero, kiedy sięgnąć głębiej zaczyna się prawdziwe życie.

   Usuń
 2. Takie filmy przyrodnicze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie kręcę. nie "focę". patrzę, czasem opiszę. przyroda jest wdzięczna. obrazki, to obrazki - migawki z codzienności, żeby nie wpaść w rutynę i nie zaskorupieć w monotonii.

   Usuń
 3. Kobieta w torebce mogła umieścić całe swoje życie.......A może tak po prostu wracała z banku.
  Maj w tym roku wyjątkowy.
  Przymrozki i susza odebrała nieco urody......Ale walczy dzielnie.
  Jaskółek w mojej okolicy dużo mniej.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. więc może są jerzyki? albo choć garść wróbli?

   Usuń
 4. Zatrważająco spada liczebność ptaków........Masz rację "garść wróbli "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przybyło srok, a one wybierają jaja i pisklęta z gniazd. dlatego trudniej o maleństwa.

   Usuń
  2. Kobiece dłonie, fakt, starzeją się szybciej od dłoni. Ciekawe, dlaczego. Przeciez chyba pierwsze się nie rodzą?

   Usuń
  3. nie bywam przy porodach.

   Usuń